Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące jogi.

Jakie jest działanie jogi?

Joga uelastycznia ciało, uczy koncentracji, obniża stres, uspokaja, redukuje napięcia psychosomatyczne. Uczy nawiązywania kontaktu z ciałem. Poprzez praktykowanie asan (pozycji ciała) i pranayamy (ćwiczeń oddechowych) wpływamy pozytywnie na poprawę zdrowia we wszystkich obszarach. Regularne praktykowanie jogi wzmacnia odporność.

Dlaczego raz używa się określenia yoga ,innym razem joga?

Obydwie formy są poprawne. W Polsce zwykło się używać formy “joga” i “hatha joga”, ale w pisowni angielskiej piszemy “yoga” i “hatha yoga”.

Jeszcze nigdy nie miałam kontaktu z jogą. Nie jestem już młoda, szczupła ani elastyczna. Czy mogę zacząć ćwiczyć jogę?

Zdecydowanie tak. Właśnie osoby starsze, których ciało straciło elastyczność wskutek "niezdrowego" trybu życia potrzebują tego najbardziej. Są pewne sygnały, które przekazuje nam ciało bez względu na wiek. Jeżeli na przykład zauważyłaś, że masz trudności wykonując skłon do przodu, lub siad skrzyżny, jest to sygnał, że twoje ciało ma tendencję do kumulowania napięć. Powinnaś zacząć ćwiczyć swoje ciało!!! Joga w odróżnieniu od wielu intensywnych praktyk takich jak np. joging lub aerobik jest łagodną metodą uelastyczniania ciała nie obciążającą tak mocno stawów.

Czym się różni joga ćwiczona metodą Iyengara od innych ścieżek jogi?

W Jodze Iyengara kładzie się nacisk na bardzo precyzyjne wykonywanie asan co powoduje szybsze uelastycznienie ciała. Jest to metoda precyzyjna, intensywna i bezpieczna. Wykorzystuje w dużym stopniu pomoce takie jak klocki, paski, wałki, krzesła itp.

Czy mogę ćwiczyć jogę gdy odczuwam bóle w jakimś odcinku kręgosłupa?

Tak, ale musisz uprzedzić nauczyciela o swoich dolegliwościach. Jeżeli np. odczuwasz bóle w kręgosłupie, jesteś osobą dojrzałą o pokaźnej wadze i osłabionych mięśniach wówczas pewne asany będą wykluczone. Możesz jednak wykonywać inne wersje asan bezpieczne dla ciebie wg zaleceń nauczyciela.

Na co należy zwrócić uwagę, kiedy zaczynamy ćwiczyć jogę?

Na zajęcia należy przyjść 2-3 godz. po posiłku. Potrzebny jest wygodny, miękki strój do ćwiczeń. Staraj się wykonywać właściwie asanę. Wykonuj ją do granic swoich możliwości. Nie porównuj się z nikim ćwiczącym obok ciebie. Niektórzy z nas mają bardziej elastyczne ciało, mniej stresów i napięć skumulowali w swoim życiu, więc łatwiej im wykonywać asany. Są też tacy, którzy do końca życia nie zrobią pewnych asan. Taka jest rzeczywistość, którą trzeba zaakceptować. Przychodzimy na zajęcia poruszyć własne ciało, poprawić jego stan elastyczności, poczuć swój oddech, bicie serca i radość egzystencji.